Historie šatů

Společenské šaty

Historie společenských šatů, také známých jako „dvorní šaty“ díky své tvorbě v královských dvorech, má svůj původ již v 15. století se vzestupem módních trendů vládce Filipa Dobrého. Bohaté tkaniny a vlákna jsou obvykle doménou šlechty. Umění tkaní hedvábí byla pevně stanovena kolem r. 1400, tkané hedvábí se stalo módní pro ty, kteří si to mohli dovolit. Šaty pro slavnosti byly často vyrobeny ze složitě tkaného hedvábí a zdobené drahými kožešinami, tím se také upozorňovalo na sociální postavení dotyčného. Život v 16. a 17. století se zaměřením na umění, literaturu a hudbu vytvořil úrodné prostředí pro ženské formální oblečení. Komplikované večeře, tance a divadelní představení dovolovalo módním dámám předvést svoji parádu. Italské renesanční dvory byly vrcholem stylu a elegance v Evropě. S příchodem baroka, se móda začala přesouvat do Francie a na dvůr Ludvíka XIV. V 17. století šaty představovaly nabírané sukně, těsné vestičky, hluboké výstřihy zdobené a vyšívané krajkou, plné rukávy. Používané tkaniny jako hedvábní, satén, taft a samet vytvořily luxusní šaty. Během tohoto celého období se šaty stávají oblíbené v palácích a salónech šlechty. Od konce 18. století, termín „večerní“ nebo „plesové šaty“ byly již jedinou doménou královské rodiny a aristokratů. Francouzská revoluce způsobila společenské pozdvižení, a pevně stmelila střední a vyšší třídy občanů ve společnosti.

Společenské šaty představovaly menší výstřihy, krátké rukávy a komplikované tkaniny a výšivky. Dramaticky se vše změnilo v průběhu 19. století, kdy se postupně rozšířily plnější sukně a obrovské rukávy s širokými volány s doplňkem rukavic a úzký pas. V 19. století rozlišovala mezi šaty pro formální večeře a večírky, večerní šaty pro tance a divadelních akce, důležité pláště pro většinu formálních záležitostí. Od 20. století se používá formální tak neformální oblečení. Jedná se o výrazy používané tradiční etikety a šaty poradců, zejména pro svatby. Zatímco současní konzultanti používají volnější, moderní definice a doporučují černou kravatu pro události tradičně považovány za formální šaty (bílá kravata).

Dnes se večerní šaty vyrábějí v různých stylech a dokonce i délkách, ale plesové šaty zůstávají vrcholem formálnosti. Společenské šaty se nosí na různé akce, večeře, operní a divadelní premiéry, koktejlů, rauty, večerní svatební a plesy. Pro formální a večerní oblečení platí všeobecné podmínky vhodné pro formální společenské akce, svatby, garden party nebo večeře. Západní styl formálních večerních šatů se vyznačuje černou a bílou barvou oděvů. Soubor společenských pravidel upravujících určitou kombinaci oblečení na různé akce. Tradiční pravidla pro pánské šaty jsou přísně dodržována. Od nich lze odvodit varianty večerních šatů, které se nosí na mnoha příležitostech. Na formální večer se nosí bílá a černá kravata. Ve Velké Británii, jsou ráno šaty standardní formální denní oblečení. Ráno šaty (oblek), ale zůstává i ve zvyklostech v Evropě, Austrálii a Japonsku.

Společenské šaty pro muže

Požadované oblečení pro muže: (šaty) frak, smoking, formální kalhoty, s puky a švy, bílý (černý) motýlek, bílá (černá) vesta, prosté tuhé triko s odnímatelným stojatým límcem, manžetové knoflíčky a košilové knoflíky, černé lakované kožené boty, doplňky.

Ženy nosí různé šaty. Obchodní oděv pro ženy měl vývojovou historii jako vlastní a obecně vypadá jinak, než formální šaty pro společenské příležitosti.

Západní formální státní obřady, diplomaté, zahraniční hodnostáři, a hosté nosí západní formální oblečení, pokud na sobě nemají svůj vlastní národní kroj. Mnohé kultury mají formální večer a denní šaty, například: V Nepálu nosí jako formální šaty muži „DAURA-Suruwal“. Ve Skotsku nebo skotského původu nosí jako formální šaty muži „Skotský kilt“. V Norsku nosí jako formální šaty ženy a muži „Bunad“. V Nepálu, Bangladéše, Indie, Pákistánu a na Srí Lance nosí ženy „Sari“. V Indii, Bangladéši a Pákistánu nosí muži a ženy „Shalwar Qameez“. Muži v Indii a Pákistánu nosí „Sherwani“. Muži v zemích západní Afriky nosí „Dashiki“. Na Filipínách nosí muži „Barong Tagalog“. V Malajsii a Indonésii nosí ženy „Kebaya“. „Qipao“ je moderní ženská variace hedvábných šatů, které se vyznačují vysokým límcem, bez rukávů, nebo dlouhý rukáv. „Changshan“ je dlouhá verze Qipaa pro muže, který vznikl během dynastie Qing. To může být z bavlny pro běžné nošení nebo z hedvábí pro ty, kteří patří do šlechtických rodů. Pod Changshan se nosí bílý límec košile s dlouhým rukávem a tmavé barevné dlouhé kalhoty. Dnes nosí tento oděv čínských mužů v bojových světě umění, nebo jako oblečení pro svatby. „Av Pak“ jsou tradiční, ale i moderní vyšívané halenky, které nosí ženy v Kambodži na speciální příležitosti, tradiční festivaly.

Koktejlové šaty

Tyto šaty se nosí na večírcích. Délka koktejlových šatů se liší v závislosti na módu a místní zvyklosti. Délka šatů je buď těsně nad kolena, nebo ke kotníkům, ty už ale spadají do kategorie večerní šaty. Na méně formálních příležitostech, může být kratší délka koktejlových šatů. Tento typ šatů byl ve 20. století nazývaný jako „šaty pro pozdní odpoledne“. Od roku 1980 byla kritéria, podle nichž byl oděv považován za koktejlové šaty její úroveň okázalosti a ne její délka. V polovině 20. století, někteří z návrhářů začali popisovat koktejlové šaty jako „taneční kostýmy“. Christian Dior byl první, kdo začal používat termín „koktejlové šaty“ a doporučoval večerní nošení.

Večerní šaty

Jsou to dámské večerní šaty dlouhé splývavé, obvykle se nosí na formální záležitosti. Šaty jsou obvykle vyrobeny z luxusních materiálů jako je šifon, samet, satén, organza ap. Silk je populární vlákno pro mnoho večerních šatů. Je rozdíl mezi večerními šaty a plesovými šaty, které mají vždy plnou, rozšířenou sukni a živůtek bez ramínek, naopak večerní šaty jsou úzkého vzhledu a mohou mít ramínka nebo dokonce rukávy.

Malé černé šaty

Jednoduchým krátkým večerním šatům módní historici připisují původ návrhů Coco Chanel, mají být dlouhodobé, univerzální, cenově dostupné a neutrální barvy. Malé černé šaty se považují za nezbytnost úplného šatníku mnoha žen, každá žena by měla vlastnit jednoduché, elegantní černé šaty, které mohou být oblečeny na jakoukoli příležitost, například, jako denní oblečení nebo více ozdobené se šperky a doplňky na večer.

© Na tento web se vztahuje Copyright.